Jak párovat víno s masem? Naučíme vás základy

Chystáte hostinu a potřebujete, aby vše bylo do puntíku perfektní a dokonalé? Nebo si prostě jen chcete dopřát to nejlepší? Poradíme, jak stolovat na úrovni a zvolit k masu to správné víno. Naučte se, jak dostat své chuťové pohárky až do sedmého nebe.

Chystáte hostinu a potřebujete, aby vše bylo do puntíku perfektní a dokonalé? Nebo si prostě jen chcete dopřát to nejlepší? Poradíme, jak stolovat na úrovni a zvolit k masu to správné víno. Naučte se, jak dostat své chuťové pohárky až do sedmého nebe.

Jaké víno se hodí ke kuřecímu masu?

Když máme vytvořit něco dobrého pro drahou polovičku, většina z nás automaticky sáhne po kuřeti. Příprava tohoto masa je rychlá, nenáročná a nevyžaduje žádné speciální ingredience, tedy pokud se nechceme extra vytáhnout.

V případě, že hodláte připravit kuřecí maso na lehký způsob – tedy jako steak „na přírodno“, ale třeba i grilované, dušené, nebo dokonce pečené v troubě, doporučujeme víno lehké, a ne tak výrazné. Kuře přeci jen patří k pokrmům, které nemají tak silnou chuť samy o sobě, a proto bychom ho neměli vínem přebít. Sáhněte po suchém či polosuchém bílém, například Chardonnay nebo Veltlínském zeleném.

Pokud jste ale kuře marinovali ve sladké či ostré omáčce, sáhněte klidně i po suchém růžovém. I takové prosecco je dobré, zejména ke kuřeti s výraznějšími omáčkami, třeba na divoko. Pokud je ale pokrm hodně ostrý, bublinkám se raději vyhněte.

A jako poslední zmíníme smetanové omáčky. Kuře se smetanovou omáčkou marsala nebo nějaká z českých klasik si zaslouží hutnější víno, klidně suché červené. Na sladká dezertní vína obecně zapomeňte, ty se hodí spíše k dezertům.

Hovězí maso, jaké víno k němu nabídnout?

Pokud vaříte hovězí maso v omáčce, nabídněte hostům stejné červené víno, v jakém ho připravujete. Delikatesy jako hovězí po burgundsku nebo líčka na víně vyžadují odrůdy jako je Merlot, Pinot Noir nebo Cabernet.

Hovězí steak patří mezi dražší pokrmy. A proto si dejte s výběrem správné lahve záležet, abyste tento luxusní chod nezkazili. Nevymýšlejte žádné složité omáčky, steak je výrazné maso, které dokáže udělat dojem samo o sobě. A proto se k němu hodí zejména vyzrálé odrůdy jako je Cabernet Sauvignon či Shiraz. Bílému vínu se vyhněte, působilo by mdle.

Jaké víno párovat s vepřovým masem?

U vepřového se nemusíte bát vybočit ze zažitého stereotypu, že k červenému masu podáváme pouze červené víno. Lehčí chod sestávající z vepřové krkovice nebo panenky a moravského, či jiného lehkého salátu, skvěle pozvednete suchým nebo polosuchým bílým vínem. 

A naopak k výrazně kořeněnému masu a omáčkám s vepřovým (například panenka nebo kotlety s pepřovou omáčkou) doporučujeme sáhnout po osvědčené klasice, tedy po suchém červeném

Červené doporučujeme i ke grilované krkovici, kterou jste nakládali ve výrazné marinádě nebo štiplavějším grilovacím koření. Opět počítejte s tím, že výrazná chuť pokrmu vyžaduje odpovídající odezvu ve sklenici s vínem. Jemné, bílé víno by v tomto případě chuť masa zcela přebila a nebylo by o co stát.

Jaké víno se hodí k rybám?

U ryb je to trochu komplikovanější. Záleží hodně na tom, jak pevné maso ryba má a jak tučná je. Níže jsme pro vás sestavili stručný přehled, jak na to.

  • lehkým sladkovodním rybám se skvěle hodí suché víno jako je Ryzlink nebo Sauvignon. To samé platí o lehkých rybách z moře jako je mořský vlk. 
  • K trochu tučnějším sladkovodním, jako je například kapr, nebo k mořským s pevnějším masem (treska, halibut) doporučujeme o chlup výraznější polosladké Chardonnay nebo Rulandské šedé.
  • Jestli se ale chystáte hosty uctít tučnou mořskou rybou, například steakem z tuňáka nebo filetem z lososa, doporučujeme si nachladit polosladký Tramín či některé ze svěžích růžových vín. Návštěvu touto kombinací doslova ohromíte. 

Jaké víno ke zvěřině

Na zvěřinu platí celkem jednoduchá pravidla. Čím je úprava masa těžší na žaludek, tím vyzrálejší a červené víno zvolte. K ovocným omáčkám však krásně jde i plnější bílé víno nebo mladý Shiraz. V případě, že je maso hodně tučné, sáhněte po mladém červeném vínu s vyšším obsahem třísloviny.

Autor článku: Alkohouse.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Snoubení vín a pokrmů a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.