Medovník s ořechy

Těsto:
500 g hladké mouky
2 vejce
2 lžíce medu
200 g Hery (másla)
2 lžičky sody

Ořechová směs:
70 g másla
50 g Hery
2 lžíce medu
150 g moučkového cukru
200 g nasekaných vlašských ořechů

Medovník s ořechy 2

Medovník s ořechy 2

Krém:
800 ml mléka
6 lžic (vrchovatější) polohrubé mouky
180 g másla + 1 karamelové Salko (nebo obyčejné neotevřené vařit 3 hodiny ve vodě a nechat vychlatit!)

Poznámka: celkem 1 Heru a 1 máslo (nebo 2 másla) – podělí se na těsto, ořech.směs a krém

Postup:
1. Z mouky, vajec, medu, Hery a ze sody vypracujeme těsto (Mě se zdálo hutné a nešlo dobře spojit, tak jsem přidala trochu mléka cca 3 lžíce), které necháme aspoň hodinu odpočívat v chladničce.
2. Máslo  a Heru rozpustíme v menším hrnci, přidáme k němu nasekané ořechy, med a cukr. Za stálého míchání povaříme, aby se všechny suroviny spojily. Odložíme z plotny a mezitím si vyválíme těsto:
Těsto rozdělíme na dvě poloviny, rozválíme na velikost plechu a přeložíme na 2 plechy vystlané papírem na pečení. Na jednu polovinu těsta naneseme ořechovou směs.
3. Čisté těsto pečeme v troubě na 180 °C přibližně 8 min. Druhé s ořechovou směsí 10 až 12 min. Po upečení necháme vychladit.
4. Z mléka a mouky uvaříme na hustou kaši. Necháme vychladit. Změklé máslo vyšleháme se Salkem a po lžících zapracujeme vychladlou kaši.
5. Plát bez ořechové směsi natřeme máslovým krémem a navrch položíme druhý plát těsta s ořechy. Před podáváním necháme vychladit – nejlépe do druhého dne.

K tomuto receptu se můžete vyjádřit v diskuzi na FB: Medovník s ořechy

Podobné a ostatní recepty s oříšky:
https://varime-doma.cz/orechy-2/

Příspěvek byl publikován v rubrice Moučníky a jeho autorem je Andrea Paskerová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.